16.8.2002 Pátek 04:34 - PRAHA - Vltava v Praze stále klesá rychlostí přibližně sedm centimetrů za hodinu. Ve 03:00 dosahovala její hladina výšky 484 centimetrů. Oproti kulminaci řeky ve středu ve 14:00 se tedy snížila již zhruba o tři metry. V Malé Chuchli, k níž se údaje vztahují, je normální hloubka řeky 74 centimetry. Vodohospodáři dosud přesně nevědí, kdy se rozvodněná řeka vrátí k normálnímu stavu. I když hladina řeky klesá, v zatopených místech nebude voda ustupovat stejně rychle. Voda se stále vrací z ucpaných kanálů, do nichž se také odčerpává voda ze zatopených domů. Očekává se, že k průměrnému ročnímu průtoku 150 metrů krychlových za vteřinu se bude Vltava vracet přibližně měsíc. 

16.8.2002 Pátek 06:25 - PRAHA - Na většině českých řek lze dnes očekávat pokles hladiny. Výjimkou je dolní tok Labe, který v Ústí nad Labem stoupl za posledních šest hodin o 30 centimetrů. V Mělníku hladina řeky naopak klesá, informoval po 05:00 Český hydrometeorologický ústav. Sázava na dolním toku a Vltava v Praze klesly za stejnou dobu až o 50 centimetrů, Berounka v Berouně o 30 centimetrů. Hladina dolní Lužnice je podle hydrometeorologů stabilní. V Ústí nad Labem by Labe mělo kulminovat v odpoledních hodinách. V Děčíně má dostoupit vrcholu večer. 

16.8.2002 Pátek 9:03 - PRAHA: V Praze Vltava klesá rychlostí 7 cm za hodinu. 

16.8.2002 Pátek 10:15 - PRAHA - Provoz metra na trase B mezi stanicemi Zličín - Nové Butovice bude možná obnoven už po poledni. Podařilo se objevit příčinu výpadku elektrického proudu a pracuje se na odstranění havárie. Kvůli ní přestalo metro na této lince fungovat ve čtvrtek krátce po 22:30, řekla tisková mluvčí dopravních podniků Michaela Kuchařová. Dopravu mezi Zličínem a Novými Butovice zatím zajišťuje náhradní autobusová doprava. Mluvčí připustila, že tyto linky jsou kapacitně vytíženy na maximum. Dopravní podnik výrazně posílil všechny tramvajové linky, které jezdí po svých či náhradních trasách, ujistila Kuchařová. 

16.8.2002 Pátek 10:30 - PRAHA - Na pražském Smíchově pokračuje intenzivní úklid po vodě, která ve středu zaplavila některé z jeho ulic. Zejména na chodnících a nábřeží podél Vltavy stále leží zhruba dvoucentimetrová vrstva hnědého mazlavého bláta. Ulicemi projíždějí kropicí vozy, které se snaží ulice od bahna a dalších nečistot vyčistit. V žádné smíchovské ulici již není voda, pouze na silnici pod Jiráskovým mostem je stále jezírko zhruba 100 metrů dlouhé a zhruba 20 až 30 centimetrů hluboké. Obyvatelé mnoha domů odčerpávají ze sklepů vodu. Ve většině ulic jsou i nadále protipovodňové zátarasy z pytlů s pískem, ale někde, například ve Vltavské ulici, už byly odstraněny. 

16.8.2002 Pátek 11:00 - PRAHA - Ministryně školství Petra Buzková rozhodla, že školy poničené povodní mohou prodloužit prázdniny. Začátek školního roku by měl být oddálen po dobu, která je nezbytně nutná k odstranění škod. Ministerstvo rozhodně nepočítá s tím, že by se volno prodloužilo v celé republice, řekla novinářům Buzková. 

16.8.2002 Pátek 11:35 - PRAHA - Vltava v Praze klesla již téměř o 3,5 metru. V 11:00 dosahovala její hladina výšky 4,5 metru, řekl dispečer Povodí Vltavy. Vodohospodáři odhadují, že pokles řeky se se bude zpomalovat. V sobotu v poledne by měla dosáhnout výšky čtyři metry. V Malé Chuchli, k níž se údaje vztahují, je normální hloubka třičtvrtě metru. 

16.8.2002 Pátek 12:09 - PRAHA: Prahou nyní protéká asi 132 tun oleje. 

16.8.2002 Pátek 12:10 - PRAHA - Zhruba pět stovek lidí čeká na vydání propustky na území Holešovic, ze kterého už utekla voda. Asi třísetmetrová fronta stojí blízko budovy nádraží Holešovice a lidé neustále přibývají. Chovají se celkem ukázněně. Někteří z nich nebyli ve svých domovech od pondělí, kdy před povodní začaly evakuace. Do svých domovů se nebudou moci vrátit natrvalo, přicházejí se pouze podívat, a policie je tam pouští pouze po prokázání totožnosti a po tom, co vysvětlí důvod své návštěvy v zatopené oblasti. Někteří lidé ve frontě už čekají několik hodin. Jsou zde i maminky s dětmi a penzisti. 

16.8.2002 Pátek 13:00 - PRAHA - Do svých domovů se během dnešního dne bude moci postupně vrátit až tři čtvrtiny evakuovaných obyvatel Prahy 1. Lidem, nikoli automobilům, bude zpřístupněna podstatná část Starého a Nového Města, Josefova a Malé Strany. Nadále uzavřena zůstane Petrská čtvrť a Haštalská ulice, kde se propadají vozovky. Nepřístupné bude nadále i okolí Anežského kláštera a čtvrti na Františku, ulice Karolíny Světlé a Divadelní. Lidé se ale musejí smířit s tím, že na většině evakuovaného území nejde elektrický proud. Policisté budou postupně posouvat zábrany dosud zakázaných území a vstup bude povolen i lidem, kteří zde nebydlí. 

16.8.2002 Pátek 13:13 - PRAHA: Mobilní operátoři rozesílají SMSky s žádostí, aby řidiči v těchto dnech nejezdili osobními auty do Prahy ani po Praze. Dopravní situace je kritická.